Zájezd Mnichov 2010

03.04.2012, 12:17, JUDr. Milan Čapek

Mnichov
3.-6. června 2010 – proběhl zájezd Společnosti přátel UPM do Mnichova. Zpětně se k němu vracíme fotodokumentací naší členky, paní Marcely Pokorné. Atraktivní program zájezdu připravil pan Mgr. Jaroslav Sojka.Účastníci navštívili: Befreiungshalle u Kelheimu, obří neoklasicistní památník zasazený v romantické krajině nad Dunajem byl vystavěný jako trvalá připomínka spojeného protinapoleonského osvobozovacího boje. Architekty byli Friedrich von Gärtner a Leo von Klenze, podporovatelem bavorský král Ludvík I. Místo bylo vybráno na jaře roku 1838, položení základního kamene se uskutečnilo dne 19. října 1849 (jeden den po slavnostním zasvěcení Walhally u Regensburgu) a dokončen byl 18. října 1863, v roce 50. výročí bitvy u Lipska.

V Mnichově gotický chrám P. Marie (Dom Frauenkirche), renesanční chrám Archanděla Michaela, barokní chrám sv. Kajetána (Theatinerkirche) a pozdně barokní chrám sv. Jana Nepomuckého (zvaný podle tvůrců Asamkirche). Rezidenci kurfiřtské, později královské rodiny Wittelsbachů, Mnichovské městské muzeum (Münchner Stadtmuseum), věhlasné muzejní sbírky v Bavorském národním muzeu (BayerischesNationalmuseum), úžasné obrazárny Alte Pinakothek, Pinakothek der Moderne.
Dále zámek Nymphenburg, jeho interiéry, včetně sbírek porcelánu, kočárů a saní a nádherný zámecký park s jeho hodnotnými zahradními stavbami.

Na zpáteční cestě jsme viděli Benediktinský klášter Weltenburg u Kelheimu, nejstarší klášter Bavorska, založený již v 7. století. Dobou slávy kláštera bylo barokní období. Na přání opata Mauruse Bächla (1713 – 1743) na výzdobě klášterního kostela (1716 – 1735) pracovali bratři Asamové. Klášter, byl zrušený za sekularizace v roce 1803 a na přání Ludvíka I. navrácen církvi v roce 1842 a od roku 1913 je Weltenburg znovu opatstvím.

fotogalerie

 
« Zpět


Diskuse: "Zájezd Mnichov 2010"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře