Zájezd do Kutné Hory

03.07.2012, 11:17, JUDr. Milan ČapekV sobotu 2. června 2012 se konal jednodenní autobusový zájezd do Kutné Hory s cílem navštívit Kostel Nanebevzetí pany Marie v Sedlci a zejména si prohlédnout výstavu Europa Jagellonica 1386 - 1572  / Umění a kultura ve střední Evropě za vlády Jagellonců, která od 20. května 2012 probíhá v Galerii Středočeského kraje GASK v Kutné Hoře a je jednou z hlavních výstavních akcí, které se uskuteční v letošním roce v České republice.


Nejdříve jsme si prohlédli stavební dílo Jana Santiniho Aichla sedlecký klášterní Kostel Nanebevzetí pany Marie. Teprve 26-letému umělci byla přestavba kostela svěřena v roce 1703 a dokončená stavba kostela byla znovu vysvěcena roku 1708. Ve své době se jednalo o největší kostel v Českých zemích. Santini zde poprvé spojuje gotiku s barokem (barokizující gotika) a tento dominantní jev jeho tvorby, jej provází až do konce života. Kostel byl znovu otevřen po veliké rekonstrukci před dvěma lety.


Následně jsme navštívili výstavu Europa Jagellonica 1386-1572 / Umění a kultura ve střední Evropě za vlády Jagellonců. Na výstavě, kterou nás provedli velice kvalifikovaně mladí původci Galerie Středočeského kraje, je k vidění 350 exponátů od 150 institucí, známá díla Lucase Cranacha, Albrechta Dürera, Mistra Pavla z Levoče či Veita Stosse, luxusní předměty každodenní potřeby, dobové dokumenty a další pozoruhodné předměty užitého umění. Hlavním autorem výstavy je našemu spolku dobře známý prof. Jiří Fajt (byl nám v minulosti průvodcem na výstavách Karel IV. – císař z boží milosti a Kultura a umění za vlády posledních Lucemburků ), který ji dle vlastních slov připravoval 10 let.

Organizačně zájezd, který byl účastníky dobře přijat, připravila paní Irena Brabcová. O přiloženou fotodokumentaci se postaraly paní Marcela Pokorná a Alena Čapková.

 
« Zpět


Diskuse: "Zájezd do Kutné Hory"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře