Stojí za pozornost, tip na výlet

03.01.2013, 14:13, Mgr. Jaroslav Sojka


          V širší veřejnosti téměř neznámém, muzeu ve Velké Bíteši se koná do 11. ledna 2013 výstava Betlémů z Třebíčska. Díky nadšení zdejšího ředitele, pana Ivo Kříže, zde jsou vkusně vystavena díla, kdysi vzniklá jako zpřítomněním Kristova narození. Obecně se původ betlémů hledá ve spiritualitě italských klášterů. Významným mezníkem byla půlnoční mše připravená sv. Františkem z Assisi v roce 1223, který k oltáři převedl živého osla i volka. Od 16. století zdomácněly v kostelích. Jejich obliba u prostých lidí byla značná, součástí Josefínských reforem na konci 18. století byl zákaz vystavovat je v kostelích, protože odváděly pozornost od obřadu. V té době již pronikaly do domácností, ve kterých nebyly omezovány církevními předpisy. Příběh Narození si lidé vsadili do jim známého prostředí a upravili do nejkrásnější podoby.


          Třebíčský betlém měl dvě formy: skříňkovou a velkou, která se každý rok znovu stavěla. Okolo roku 1900 se velký betlém stavěl asi v šedesáti domácnostech. V meziválečném období začínal upadat zájem o velký betlém, rostla ale obliba skříňkového. Hluboko do 20. století se v Třebíči udržela jeho oblíbená forma s papírovými malovanými figurkami.


          Když po roce 1945 získalo třebíčské muzeum budovu zámku, vystavilo tam betlémy. Jako se dříve „chodilo po betlémech“ v domácnostech, začali Třebíčané chodit o Vánocích do muzea. Sbírka se rozrůstala. Dnes má stovku exponátů. Stálá expozice byla po 45 letech v roce 2010 v souvislosti s opravou zámku uzavřena. A právě to umožnilo vystavit betlémy ze sbírek muzea ve Velké Bíteši. Nejstarší betlém má 200 let. Podobně jako i jinde, byly součástí velkého betlému makety staveb. Zkrátka, betlémáři v Třebíči byli nejen zruční malíři, ale také modeláři.


          Tak až pojedete po dálnici D1 do Brna, nezapomeňte se v tomto čase zastavit ve Velké Bíteši, městečku s pěknou výstavou v muzeu a malebným gotickým opevněným kostelem. A když bude padat sníh, možná se tu budete cítit, i díky laskavosti pracovníků muzea, jako v pohádce…


 

29.prosinec 2012, Jaroslav Sojka

 

 
« Zpět


Diskuse: "Stojí za pozornost, tip na výlet "
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře