Rezidence pražských primátorů

15.05.2013, 11:18, JUDr. Milan Čapek

Dne 14. března 2013 jsme měli možnost navštívit Rezidenci pražských primátorů, která se nachází v budově Městské knihovny na Mariánském náměstí. Rezidence se zpravidla otvírá pro veřejnost pouze 28. října ke dni výročí vzniku republiky. Návštěvu nám umožnil pan primátor doc. Bohuslav Svoboda, za což mu Společnost přátel UPM v Praze velice děkuje. Průvodcem nám byl mimo jiné majordomus pan Ing. Bohumil Váchal, zasvěcený znalec těchto prostor.


Budova, jejíž stavbu financovala Pražská městská spořitelna je dílem architekta Františka Roitha a byla postavena v letech 1924-1929 ve stylu art deco, ve kterém jsou zařízeny a vyzdobeny i interiéry rezidence, které zaujímají asi jednu pětinu budovy v prvním a druhém patře průčelního traktu. Rezidence má vlastní vchod z nároží směrem ke Kaprově ulici a sestává z reprezentačních, přijímacích a recepčních místností, z apartmá pro ubytování hostí, služebního bytu a provozního zázemí.

Na výzdobě se podílel František Kysela, který provedl stropní výmalbu a navrhl velkou tapiserii Práce, věda a umění. Jsou zde plastiky Břetislava Bendy, Karla Štipla a Viléma Amorta, keramické práce Heleny Johnové (mimo jiné autorky fontány v zahradě UPM http://www.spol-upm.cz/post/zahrada-jako-exponat-34/) a obrazy a plastiky předních českých i zahraničních umělců 20. století, jako Huga Boettingera, Cyrila Boudy, Jaroslava Šetelíka a mnoha dalších. Zařizování a výzdoba primátorské rezidence byly dokončeny v roce 1930.

Od našeho průvodce ing. Váchy jsme se dozvěděli, že primátoři rezidenci nikdy fakticky neobývali, snad s výjimkou primátora Karla Baxy. Prostory a apartmá rezidence jsou využívány k ubytování oficiálních zahraničních návštěv a k protokolárním a reprezentačním účelům. V letech 1994 –1995 prošla rezidence zdařilou generální obnovou.

Přiložená fotodokumentace je dílem paní PhDr. Veroniky Horové, za což ji patří dík. Velice děkujeme Kanceláři protokolu primátora a zvláště panu ing. Bohumilu Váchalovi, který si na nás udělal čas.

Bohužel ze 40 závazně přihlášených (byli jsme limitováni tímto počtem návštěvníků) přišlo pouhých 20 členů, přičemž 17 zájemců jsme předtím odřekli v domnění, že limit návštěvníků bude naplněn. Škoda!

 

 
« Zpět


Diskuse: "Rezidence pražských primátorů"
Datum: Jméno: Komentář:
15.05.2013, 15:29 Lucie Koutná Rezidence pražských primátorů
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře