Prohlídka Lobkowiczského paláce

19.04.2012, 09:20, JUDr. Milan Čapek


SPUMP v Lobkowiczském paláci


Ve čtvrtek 22. března 2012, v nádherném jarním odpoledni, se přes 40 členů našeho spolku sešlo v Jiřské ulici na Pražském hradě. V jediném soukromém domě v areálu hradu. Lobkowiczký palác otevřel nejstarší a největší, původními majiteli vlastněnou uměleckou sbírku, v roce 2007. Veškerý majetek jim zcizili nacisté v roce 1939. V roce 1948 znárodňovali komunisté. Po padesáti čtyřech letech, v roce 2002, byl majetek vrácen. Pět let probíhalo restaurování. Dnes ve svém pražském paláci žijí Alexandra a Wiliam Lobkowiczovi se třemi dětmi.

Od té doby si palác a jeho sbírky prohlédli např.Václav a Dagmar Havlovi, Laura Bushová, Lívie Klausová, Renée Flemingová … Ve dvaadvaceti sálech je vystavena část rodových soukromých uměleckých kolekcí.


Poklady lobkowiczkých sbírek jsou obrovské: Canaletto, Breughel, Velázques, Rubens.. Historické portréty slavného starého šlechtického rodu. Nádherná obsáhlá sbírka delfské fajánse. Zdobené zbraně a militárie. Soubor liturgických předmětů. Dámský pokoj, ptačí pokoj, sál krajin…

Lobkowiczové jsou i tradiční milovníci hudby. Vystaveny jsou vzácné hudebniny, nástroje a původní rukopisy. V paláci se denně pořádají koncerty. Ve svobodné tvorbě kdysi finančně zabezpečovali třeba i Beethovena. Josef Maxmilián mu ve Vídni dával roční apanáž aniž by ho omezoval nějakým zadáním. Pracujte volně, Ludvíku, přál si šlechtic. Beethoven mu pak věnoval svá vrcholná díla, nejlepší tři symfonie. Eroicu nechal hrabě provést svým soukromým orchestrem. Jeho láska k hudbě mimochodem téměř zruinovala celý rod. Vzpomněli jsme i Polyxenu, tajemnou ženu české renesance, známé pražské Jezulátko, které věnovala karmelitánům. Dodnes za ním jezdí svět.

V prvém patře paláce, nádherném elegantním prostoru pod balustrádovou terasou je nádherná vyhlídka na nové červené střechy pražského podhradí.

V paláci nad městem jsme si užili tichý atak historie, krásy a klidu. Milou průvodkyní lobkovickou sbírkou a palácem nám byla paní PhDr. Veronika Wolf, ředitelka sbírky. Za což ji děkujeme!


Mgr. Mirka Humplíková, členka Společnosti přátel UPM v Praze


p.s. Nebylo mi např. ale známo, že Lobkowiczové poskytli v roce 1918 útočiště i TGM. Několik pokojů pro jeho novou začínající československou vládu. Věděli jste to?

 
« Zpět


Diskuse: "Prohlídka Lobkowiczského paláce"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře