Prohlídka Kostela Svatého Václava v Praze Vršovicích

25.02.2013, 11:25, JUDr. Milan Čapek


Ve čtvrtek 13. prosince 2012 přijal pozvání Společnosti a po roce nás opětovně provázel historik architektury pan ing. arch. Zdeněk Lukeš. Pokračovali jsme v prohlídce kostelů Prahy. Po loňské prosincové prohlídce Plečnikova kostela Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad, se tentokrát stal naším cílem Kostel svatého Václava v Praze Vršovicích. Přednáška pana architekta Lukeše byla tradičně na vysoké úrovni a poskytla nám řadu informací, které v průvodcích nenajdeme a ozřejmil nám, co předcházelo rozhodnutí o výstavbě tohoto kostela, a jaké problémy a peripetie s výstavbou byly spojeny ( u zrodu myšlenky na výstavbu kostela v roce 1902 stál vršovický farář František Dusil a jím založený Spolek pro zbudování nového katolického chrámu páně ve Vršovicích).


Vlastní stavba byla realizována v letech 1929-30 podle projektu architekta Josefa Gočára a stala se jednou z nejpozoruhodnějších funkcionalistických, sakrálních staveb v České republice. Uvnitř kostela najdeme bohatou uměleckou výzdobou od předních meziválečných umělců. Hlavní oltář zdobí kříž od Čeňka Vosmíka, boční oltář Panny Marie tesal Karel Pokorný a oltář Srdce páně Josef Kubíček. Dominantní průčelní okno s vitráží za presbitářem (zobrazen svatý Václav na koni) bylo vytvořeno podle kartonu Josefa Kaplického. Křížová cesta z opuky, která lemuje stěny kostela byla zhotovena Bedřichem Stefanem.

I přes značnou zimu, která v den prohlídky byla, se akce Společnosti zúčastnilo přibližně 25 členů spolku. Zdeňku Lukešovi děkujeme, za jeho erudovaný výklad a ochotu, se kterou se v předvánočním čase průvodcovství ujal.

Fotodokumentaci opětovně zabezpečil pan Petr Prchal.

Více informací ke stavbě najdete např.: Wikipedie

 
« Zpět


Diskuse: "Prohlídka Kostela Svatého Václava v Praze Vršovicích"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře