Prohlídka Kostela Matky Boží před Týnem

01.06.2012, 11:26, JUDr. Milan Čapek


Dne 26.04.2012 se uskutečnila prohlídka Kostela Matky Boží před Týnem (lidově Týnský chrám), který patří mezi nejvýznamnější pražské kostely období gotiky. Jeho architekturu ovlivnili mistři z pražské katedrální huti Matyáše z Arrasu a zejména Petra Parléře.

 

Z umělecko řemeslných prací jsou zde např.: cínová křtitelnice z roku 1414, nejstarší a největší v Praze, kamenná kazatelna a pozdně gotický oltář s dřevořezbou Kristova křtu od Podunajského mistra, zvaného podle signatury monografista IP. Velmi cenná jsou dvě díla tzv. Mistra Týnské kalvárie z počátku 15. století – Týnská madona a sousoší Kalvárie v závěru severní lodi a pozdně gotický kamenný baldachýn z roku 1493, který snad pochází z dílny Matěje Rejska. Krásné jsou i obrazy od Karla Škréty, především obraz na Nanebevzetí Panny Marie na hlavním oltáři z roku 1649 a varhany od Jana J. Mundta z roku 1670-1673.


Členy naší společnosti provedl pan Mgr. Jaroslav Sojka. O prohlídku byl ze strany členů společnosti veliký zájem, i když se uskutečnila v poměrně brzkou dobu v 15,00 hod. což je problémem pro zaměstnané členy společnosti. Přesto se sešlo přibližně 50 členů spolku.

Průvodce, nám jako obvykle poskytl vysoce kvalifikovaný výklad, na který jsme si již z jeho strany zvykli, s řadou zajímavých upozornění na umělecké detaily exteriéru i interiéru. Pro připomenutí přikládáme fotografickou dokumentaci, kterou opět zabezpečil pan Petr Prchal.

 

 
« Zpět


Diskuse: "Prohlídka Kostela Matky Boží před Týnem"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře