Dana Vachtová

24.11.2017, 15:14, Michaela Bittner Hochmanová

K životnímu jubileu sochařky a sklářky Dany Vachtové (nar. 1937 v Praze), uspořádala Galerie Zlatá husa soubornou výstavu jejích děl. Kurátoři Tereza Havlovicová a Ján Gajdušek pod vedením Kristiána Sudy, vybrali díla ze soukromých i veřejných sbírek. Prezentovaný soubor byl průřezem její životní tvorby.  


Dana Vachtová studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v letech 1956 - 1963 v ateliéru legendárního profesora Josefa Kaplického. Ohromena pracemi jeho studentů, si takzvaně  vydupala možnost být právě v jeho ateliéru. Ke Kaplickému cítila obdiv, úctu a respekt. Vštípil ji zvyk věnovat se svému dílu každodenně, a ona mu dostála.  
Dana se celý svůj výtvarný život obrací k přírodě, k člověku, k pocitům a k prožitku.  Miluje mytologii. Má pokoru a řád. Její díla jsou křehká, pevná a stejně velmi feminní. Její dílo neztrácí na aktuálnosti a najdeme jej v řadě významných domácích i zahraničních muzejních institucí, jako např. Národní galerie v Praze/ Uměleckoprůmyslové museum v Praze / Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou/ Jan van der Togt museum Amstelveen/ Musées royaux d'Art et Histoire Brussel/ 
 The Corning Museum of Glass, N.Y.  / Steinberg Foundation Vaduz/.
Za svoji práci získala mnohá ocenění, za ta nejvýznamnější:  v roce 1977 – Coburger Glaspreis, 
a v roce 1992 – Kristallnacht  Competition, The American Interfaith Institute, Philadelphia.
Milé Daně Vachtové, naší věrné člence, přejeme pevné zdraví a hodně tvůrčích sil!
Sama ale říká: „Když je člověk citlivý k tomu, co se děje, má námětů nepočítaně!“ Nemáme o Danu strach…

 


 

 

 

 
« Zpět


Diskuse: "Dana Vachtová"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře