Komentáře

Doc. PhDr. Jana Kybalová CSc odpovídá na dotazy Mirky Humplíkové


MÁ LASKA JE ČESKÁ A MORAVSKÁ KAMENINA,
říká Jana Kybalová, první předsedkyně Společnosti přátel Uměleckoprůmyslového Muzea /SPUMP/ 
 

    Sešly jsme se jedno chladné, ale slunečné podzimní odpoledne v jejím tichém elegantním bytě v Dejvicích. Doc. PhDr. Jana Kybalová CSc. /84/, štíhlá energická žena v bleděmodrém svetru,obklopená kultivovanými předměty,čerstvými květinami za obrovskými okny i ve vázách má jasné,vyhraněné názory na činnost spolku, u jehož zrodu stála.
    Vystudovala Dějiny umění a národopisu na Filosofické fakultě University Karlovy. Pracovala v Historicko-archeologickém oddělení Národního Muzea. Spravovala fond pražského Lapidária. Připravila jeho vůbec první katalog. Počátkem sedmdesátých let přešla do pražského Uměleckoprůmyslového Muzea. Tady byla autorkou velkých monografických výstav: Holičská fajáns, Barokní zátiší, Obraz a skutečnost /s obrazy z Národní galerie/, Delfská fajáns,Kamenina v Čechách a na Moravě, Habánská fajáns. V muzeu taky zpracovala sbírku slonoviny. O jednotlivých druzích keramiky napsala monografie.
    Od šedesátých let minulého století o svém oboru přednášela. Habilitovala na Téma Dějin uměleckých řemesel nové doby. Jako jedna z českých "Nejvzdělanějších žen a mužů národa" obdržela dopoledne 8.října 1995 z rukou předsedy vlády, docenturu.Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky.
 

Přidat komentář


Jméno:

Název:


Komentář: