Napsali o nás

NÁVRAT VZPOMÍNKY NA DÁVNÉ VÝLETY

18.10.2012, 10:16 , JUDr. Milan Čapek | Komentáře: 0 | Počet zobrazení: 1328


Vladimír Karfík

Vladimír Karfík

          Nikdy mě nenapadlo, že bych se mohl ocitnout někde, kde bych možná i chtěl být, a přitom by se o to postaral někdo jiný, a tím by byl zaujatý znalec, který by mi nevtíravě pomohl v neznámém nalézt, co sám bych jistě dlouho hledal, možná bez úspěchu. Nehledě k tomu, že představa, jak se budu podřizovat předem stanovenému programu a chodit v houfu, byla mi dlouho nepřijatelná.


          Vím přesně od kdy: když jsem v onom už zapomínaném zmrtvělém dvacetiletí strážil pražskou Loretu, narůstala ve mně nevole a nervozita hned po ránu, ještě před otevírací hodinou. Aniž jsem vyhlédl z okna, viděl jsem, jak před loretánskými vraty šikovaly průvodkyně své zástupy a šermováním různobarevnými deštníky sváděly zápas, která z nich ten svůj houfec dotlačí do loretánské klenotnice za třpytem zlata dřív. Pak už mi stačilo jenom to, jak ke mně doléhá ten neustávající zvuk nesnesitelného šoupání nohou, které se pomalu sunou po schodech, k tomu ještě to nepřeslechnutelné mnohohlasí z tlačenice těl v půvabném, ale přecpaném a vydýchaném ambitu, abych si ty dychtivé paturisty znenáviděl.

Celý článek...

Uměleckoprůmyslové museum rozšiřuje díky darům své sbírky

24.10.2011, 10:26 , spol-upm | Komentáře: 0 | Počet zobrazení: 1516

Odborníky i nadšené laiky sdružuje Společnost přátel Uměleckoprůmyslového musea v Praze, která působí již patnáct let. Společnost má také velký podíl na rozšiřování sbírek musea.

 

 

Celý článek...